Aktualności

1 stycznia pamiętamy o Zofii Urbanowskiej

opublikowane: 26 gru 2019, 16:18 przez Wanda i Michał Gruszczyńscy   [ zaktualizowane 26 gru 2019, 16:28 ]

1 stycznia 1939 roku o godz. 15.00 zmarła w Koninie Zofia Urbanowska, pisarka, publicystka, Honorowa Obywatelka miasta. Od 2009 roku w Nowy Rok o tej samej godzinie na cmentarzu przy ulicy Kolskiej spotykają się wielbiciele jej talentu.

1 stycznia pamiętamy o pani Zofii

opublikowane: 11 gru 2016, 23:29 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 11 gru 2016, 23:42 ]

Jak co roku w rocznicę śmierci Zofii Urbanowskiej (1849 - 1939) spotykamy się na cmentarzu przy ulicy Kolskiej i zapalamy znicze przy grobie Zofii Urbanowskiej z rodziną. Pisarka ostatnie lata życia (od 1910 roku) spędziła w Koninie jako szanowana obywatelka. Zmarła (wg aktu zgonu) 1 stycznia 1939 roku o godz. 15. 

VII Konińska kwesta cmentarna pod patronatem TPK

opublikowane: 11 gru 2016, 23:28 przez Powązki Konina

W dniu 1 listopada 2016 roku odbyła się po raz siódmy kwesta na rzecz renowacji nagrobków na cmentarzach: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Bartłomieja i Ewangelicko-Augsburskiej Św. Ducha w Koninie. Stało się to dzięki zgodzie 
i uprzejmości administratorów obu nekropolii przy ulicy Kolskiej.

Zbiórkę zorganizował Komitet Społeczny Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii działający przy Towarzystwie Przyjaciół Konina. Akcję koordynują Damian Kruczkowski, Piotr Pęcherski, Piotr Rybczyński, Maria Zelek, Wanda Gruszczyńska i Włodzimierz Kowalczykiewicz. Oprócz członków TPK po puszki kwestarskie zgłosili się konińscy politycy, działacze społeczni bratnich organizacji, przedstawiciele szkół, firm, a także zwykli ludzie, którym los konińskich zabytków sepulkralnych nie jest obojętny.

Każdy mieszkaniec Konina, a także przyjezdni odwiedzający nasze miasto (mający tu pochowanych bliskich), mogą otrzymać nalepkę świadczącą o złożonym datku. Nagrobki poddane renowacji ze środków z poprzednich kwest (zarówno w części katolickiej i ewangelickiej) zostały zaopatrzone w stosowne tabliczki informacyjne. Z kwot przekazanych kwestarzom w 2015 roku wyremontowano grobowiec rodziny Sztarków na cmentarzu ewangelickim, a na cmentarzu katolickim groby Bolesława Bacciarellego i Marii Rytter. Odnowiono elementy steli nagrobnej ks. Józefa Magotta, które oczekują na montaż po wycięciu drzewa rozsadzającego fundamenty nagrobka. Poprawiono stan nagrobka Teodora Bacciarellego.

Dziękujemy kwestarzom i darczyńcom. Jesteśmy wdzięczni mediom za liczne relacje. Środki zebrane w 2016 roku będą przeznaczone na dokończenie remontu nagrobka ks. Magotta oraz na renowacje najstarszych płyt, które zamierzamy w przyszłości eksponować w formie lapidarium. Być może również płyta Wandy z Szawłowskich Gorochowej, znanej filantropki, na powrót stanie się czytelna. 

Komitet Społeczny Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii
załączniki:

Remont steli ks. Józefa Magotta

opublikowane: 31 paź 2016, 14:25 przez Wanda i Michał Gruszczyńscy   [ zaktualizowane 3 lis 2016, 14:12 przez Powązki Konina ]

Z kwot przekazanych kwestarzom w 2015 roku odnowiono elementy steli nagrobnej ks. Józefa Magotta, które oczekują na montaż po wycięciu drzewa rozsadzającego fundamenty nagrobka.
Zrekonstruowana porcelanka ze steli ks. Magotta czeka na montaż. Proboszcz parafii św. Bartłomieja i dziekan dekanatu konińskiego sprawował funkcje w l. 1923-26. W tym czasie włączył się w nurt życia społecznego i wyposażył kościół w nowe dzwony. Jego śmierć w wieku 50 lat zaskoczyła wszystkich.


Grób rodziny Sztarków

opublikowane: 31 paź 2016, 14:19 przez Wanda i Michał Gruszczyńscy   [ zaktualizowane 31 paź 2016, 14:48 przez Powązki Konina ]

Z kwot przekazanych kwestarzom w 2015 roku wyremontowano grobowiec rodziny Sztarków na cmentarzu ewangelickim.

W grobie rodziny Sztark spoczywa m. in. Daniel Sztark. Wiele uczynił dla miasta, był ławnikiem magistratu Miasta Konina, jednym z fundatorów sztandaru dla OSP, razem z żoną Natalią z d. Peczke wychowali wybitnych synów i córki.

Syn Heliodor (1886-1969) był inżynierem budownictwa, dyplomatą, urzędnikiem konsularnym, wykładowcą akademickim i melomanem. Został pochowany w Teksasie (USA).

Syn Witold (1894-1992), pułkownik WP, dowódca pułku artylerii w wojnie obronnej 1939 r., po wojnie w konińskim liceum ogólnokształcącym uczył matematyki. TPK stara się o nazwanie jednej z ulic Jego imieniem.Wyremontowane groby Bacciarellich w Koninie

opublikowane: 31 paź 2016, 14:16 przez Wanda i Michał Gruszczyńscy   [ zaktualizowane 31 paź 2016, 14:55 przez Powązki Konina ]

Ze środków kwesty 2015 wyremontowano XIX - wieczne groby Teodora i Bolesława Bacciarellich na cmentarzu katolickim (sektor A6). Tuż obok grobu Bolesława znajduje się płyta Marii Rytter z I poł. XX w.

Oczyszczony grób Teodora Bacciarellego (1796-1884), wnuka słynnego malarza Marcello Bacciarellego. Oficer wojsk polskich i uczestnik powstania listopadowego, odznaczony w 1831 r. złotym krzyżem VIRTUTI MILITARI. Później burmistrz Szydłowca i Bodzentyna.

Grób Bolesława Bacciarellego (1838-1890), syna Teodora, został zniszczony w 2015 roku podczas burzy. Ubytki zostały uzupełnione, całość zestawiona i zakonserwowana. Płaska płyta po prawo upamiętnia Marię Rytter, córkę pierwszej konińskiej fotografki Anny Rytterowej. To jedyny ślad po tej rodzinie, która po śmierci córki przeniosła się wraz z zakładem do Tomaszowa Mazowieckiego.VI kwesta na rzecz "Powązek Konina" * 1 listopada 2015

opublikowane: 3 lis 2015, 00:54 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 3 lis 2015, 00:54 ]

1 listopada 2015 r. na cmentarzach przy ulicy Kolskiej w Koninie odbyła się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Dzięki zgodzie administratorów obu cmentarzy Komitet Społeczny Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Konina zorganizował po raz szósty zbiórkę do puszek. Zbiórka została zarejestrowana w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji pod numerem 2015/3911/KS i tam można śledzić jej wyniki. 

Akcję koordynowali Wanda Gruszczyńska, Damian Kruczkowski i Piotr Rybczyński. Oprócz członków Towarzystwa Przyjaciół Konina po puszki kwestarskie zgłosili się konińscy politycy, działacze społeczni bratnich organizacji, nauczyciele, samorządowcy, ludzie kultury. Z wielkim zaangażowaniem zachęcali do hojności (w kolejności zgłaszania się): Janina Rudnicka-Lewandowska, Aldona Olesiak, Tomasz Andrzej Nowak, Bogusław Gruszczyński, Tomasz Darul, Mateusz Szcześniak, Aleksandra Witkowska, Mariola Rakiewicz, Hanna Nowak, Tomasz Piotr Nowak, Justyna Król, Waldemar Duczmal, Renata Bielińska, Michał Kotlarski, Linda i Maciej Wisialscy, Ewa Gaj, Sławomir Lorek, Agnieszka i Piotr Korytkowscy, Józef Nowicki, Renata Lasota, Emilia Kruczkowska, Tomasz Komorowski, Magdalena Moks, Marta Olejniczak, Sebastian Łukaszewski, Karina Akseńczuk, Monika Marciniak, Jakub Piasecki, Magdalena Dobrowolska, Emilia i Hubert Bugajowie oraz Robert Brzęcki. Dzięki nim udało się zebrać 8841,96 zł i 1,64 euro, 5 pensów oraz dwie korony czeskie. 

Każdy darczyńca - mieszkaniec Konina, a także przyjezdni odwiedzający nasze miasto (mający tu pochowanych bliskich), mogli otrzymać symboliczną nalepkę świadczącą o złożonym datku. Wydział Promocji Miasta Konin przekazał zestaw upominków, którymi obdarowano bardziej szczodrych ofiarodawców. Zainteresowani postępem prac renowacyjnych w latach poprzednich dostawali ulotkę z informacją o odnowionych grobach wraz z umieszczonymi zdjęciami. Nagrobki poddane renowacji ze środków z poprzednich kwest (zarówno w części katolickiej i ewangelickiej) zostały zaopatrzone w stosowne tabliczki informacyjne - zwłaszcza nagrobek naprzeciw bramy głównej cmentarza katolickiego, w którym pochowane jest dziecko - Miecio Ściuborowski, który dotychczas był w opłakanym stanie. Podobnie stało się też z grobem ks. pastora Karola Henkela w 100 lat od jego śmierci.

W czasie trwania akcji media lokalne składały sprawozdania z jej przebiegu, nakręcony został materiał dla Teleskopu w TVP Poznań. Środki zebrane w 2015 roku przypuszczalnie trafią na renowację grobu rodziny Sztark na cmentarzu ewangelickim i odnowienia zniszczonego przez czynniki atmosferyczne grobowca rodziny Szmagier na części katolickiej. Brany pod uwagę jest również grób ks. Magotta. TPK podejmie starania o sfinansowanie budowy lapidarium na zabytkowe tablice na obu cmentarzach. 


Zdjęcia: https://www.facebook.com/tpk.konin 
Tekst Wanda Gruszczyńska i Bartosz Kiełbasa

Kwesta 2015 już za kilka dni!

opublikowane: 29 paź 2015, 10:52 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 29 paź 2015, 10:54 ]


Zapraszamy do współpracy

opublikowane: 2 kwi 2015, 13:54 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 2 kwi 2015, 13:57 ]

Zarząd TPK zwraca się do wszystkich osób zainteresowanych współpracą w 2015 r. z zapytaniem o wycenę wybranych do odnowienia nagrobków.

Na posiedzeniu Zarządu TPK w dniu 23 marca 2015 r. wytypowano do odnowienia, ze środków zbiórki przeprowadzonej 1 listopada 2014 r., następujące nagrobki:

1) grób rodziny Kosztulskich (znajdujący się w obrębie kwatery A7 na planie cmentarza, poniżej grobu Zofii Urbanowskiej)

przewidywany zakres prac:

- oczyszczenie całości pomnika,

- uzupełnienie ubytków i spoinowanie szczelin,
- odtworzenie napisów,
- zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi.

2) grób Miecia Ściuborowskiego, ur. w 1908 r. - zm. w 1911 r. (znajdujący się w obrębie kwatery C3 na planie cmentarza, naprzeciw bramy głównej po lewej stronie)

przewidywany zakres prac:

- wzmocnienie fundamentu i wypoziomowanie grobu,

- oczyszczenie pomnika,
- usuniecie zmurszałych fragmentów,
- uzupełnienie ubytków,
- montaż zdjęcia nagrobnego,
- zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi.

3) grób ks. Karola Henkela (znajdujący się w obrębie kwatery E4 na cmentarzu ewangelicko augsburskim, na prawo od alejki wiodącej od bramy głównej w stronę krzyża)

przewidywany zakres prac:

- oczyszczenie całości pomnika (łącznie z elementami metalowymi),

- uzupełnienie ubytków i spoinowanie szczelin,
- odtworzenie krzyża,
- zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi.

Zarząd TPK oczekuje na wycenę prac stanowiącą wstępną propozycję przedmiotu umowy. Oferenci zobowiązani są złożyć w formie e-mail: powazki.konina@gmail.com, lub osobiście siedzibie TPK w budynku MBP, Filia Starówka w Koninie przy ul. Z. Urbanowskiej 1 do 7 kwietnia 2015 r. do godziny 15.00.

Zarząd wraz z członkami Komisji Rewizyjnej rozpatrzy nadesłane oferty na najbliższym posiedzeniu, w terminie do dnia 12 kwietnia 2015 r.


Zapłonął znicz pamięci

opublikowane: 23 paź 2014, 12:55 przez Powązki Konina

Akcja ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI '2014 rozpoczęła się 19.10.2014 r. W Koninie nie mogło się to odbyć bez Iwony Krzyżak redaktor Radia Merkury, które zainicjowało cykliczne wydarzenie. W tym roku uczestnicy spotkali się na cmentarzu przy ul. Kolskiej (wcześniej m.in. na Placu Wolności, czy za parkiem miejskim). Po raz piąty w wydarzeniu uczestniczył Sławomir Lorek, aktualnie wiceprezydent Konina. Przybył również Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Konina Piotr Rybczyński omówił genezę odwiedzanych w tym roku grobów. Niestety, w mogile kryjącej prochy osób zmarłych w wyniku nalotów hitlerowców w pierwszych dniach września na koniński dworzec kolejowy i drogę do Warszawy zostały pochowane osoby nieznane z imienia i nazwiska stąd też zapewnie nigdy nie poznamy ich wcześniejszych losów.Znicze zapalili m. in. Henryk Janasek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie i licznie przybyli mieszkańcy Konina i Goliny. Leżacy opodal grób 46 ofiar egzekucji 10 listopada 1939 roku za parkiem w Koninie kryje prochy m. in. kierownika szkoły w Grodźcu Józefa Pęcherskiego i nauczyciela z Kleczewa Franciszka Swoszewskiego. Ciała m. in. Stanisława Kwileckiego z Grodźca, Krystyny i Czesława Freudenreichów z Koła zostały po wojnie ekshumowane na inne cmentarze. Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego w Koninie Andrzej Łącki zaprosił pana Jana Kujawę, który we wrześniu 1039 roku jako 17-letni młodzieniec przyjechał do wuja w Koninie prosto z wojskowej szkoły dla małoletnich. Pan Jan wspominał, jak z harcerzami na noszach nosił do szpitala rannych w wyniku nalotów niemieckich. Wspomnienia zilustrowały fotografie bombardowanego dworca kolejowego z ósmego numeru "Rocznika Konińskiego".

Iwona Krzyżak, redaktor RADIA MERKURY, podziękowała za udział w akcji i pamięć o niewinnych ofiarach hitlerowskiego terroru. Uczestniczący w akcji cykliści CIKLO PTTK i przyjaciele udali się z cmentarza na rowerowe zakończenie sezonu.
 
tekst i zdjęcia
Wanda Gruszczyńska

1-10 of 101