Aktualności‎ > ‎

10 listopada 1939r.

opublikowane: 10 lis 2013, 12:42 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 12 lis 2013, 04:52 ]

Pole tekstowe

Niemieckie więzienie było początkowo w ratuszu, potem przeniesiono je do budynku przy ulicy Wodnej. W listopadzie 1939r., w więc przed polskim świętem narodowym, w ramach polityki zastraszania aresztowano prewencyjnie ponad 30 osób, głównie przedstawicieli polskiej inteligencji: nauczycieli, lekarzy, fabrykantów, kupców i duchownych.

10 listopada 1939r. w godzinach popołudniowych 56 mieszkańców Konina i okolic, przebywających w więzieniu i budynku gestapo, pod eskortą, przewieziono na teren cmentarza żydowskiego. Po opuszczeniu pojazdu wszyscy z rękami podniesionymi do góry zostali wprowadzeni na teren cmentarza, gdzie wcześniej kilku Żydów pod strażą żandarmów wykopało dół o długości kilkudziesięciu metrów i głębokości około 1,5 metra. Z zeznań części świadków wynika, iż przywiezionych ustawiono w szeregu po kilku nad tym dołem, a następnie oddawano do nich pojedyncze strzały strzelając im w tył głowy z pistoletów.

Po dokonaniu egzekucji dół z pomordowanymi, którzy leżeli w nim w kilku warstwach, został zakopany przez więźniów. W listopadzie 1945r. przeprowadzono ekshumację pomordowanych, z której sporządzono szczegółowy protokół. Na podstawie zeznań świadka Władysława Pałysa, który jako lekarz powiatowy brał udział w jej przeprowadzeniu, ustalono, iż zwłoki zakopane były w pięciu warstwach, z których pierwsze trzy uległy całkowitemu rozłożeniu. W dwóch dolnych warstwach zwłoki uległy zwoskowaceniu, a przy niektórych odnaleziono szczątki dokumentów, co umożliwiło identyfikację zwłok. W sumie zidentyfikowano siedem osób. Z zeznań świadków wynika, że rodziny rozpoznały zwłoki Czesława i Krystyny Aliny Freudenreichów, Stanisława Kwileckiego, Józefa Pęcherskiego i Leona Spycha. Pozostałych dwóch zidentyfikowanych osób, wobec braku protokołu ekshumacji, nie ustalono. Po ekshumacji zwłoki, poza kilkoma zabranymi przez rodziny, zostały złożone we wspólnej mogile na cmentarzu w Koninie."

źródło: Maluśkiewicz P., Wiśniewski J.: Konin Licheń Stary Ślesin Przewodnik. Konin: Firma Księgarska MAWI, 2012. s. 55-56.

Dodajmy, że cmentarzem, o którym mowa w przewodniku jest cmentarz przy ul. Kolskiej administrowany przez Parafię św. Bartłomieja, a jednymi z zabranych ofiar niemieckiego terroru są Czesław i Krystyna Alina Freudenreichowie mieszkańcy Koła, właściciele fabryki fajansu, którzy zostali pochowani w rodzinnym grobowcu na kolskim cmentarzu.

ekshumacja i pogrzeb ofiar zbrodni 10 listopada 1939r.

źródło: archiwum rodzinne Piotra Pęcherskiego

Polecamy również ciekawą publikację na temat tamtych wydarzeń na stronie www.domyarkady.pl