Aktualności‎ > ‎

Dobroczynny koncert karnawałowy

opublikowane: 7 lut 2013, 14:24 przez Powązki Konina
na rzecz renowacji zabytkowych i historycznych nagrobków na cmentarzach w Koninie zaproponowało w tym roku Towarzystwo Przyjaciół Konina (w jego ramach inicjatorką i koordynatorką działań była Wanda Gruszczyńska). Wydarzenie miało miejsce we wtorek 5 lutego 2013r. w Kościele Św. Ducha w Koninie.

Podkreślenia wymaga, że w organizację wydarzenia włączyli się Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętego Ducha w Koninie, Społeczne Ognisko Muzyczne im. Witolda Friemanna, Przedszkole nr 1 “Kosmatek” oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Chłodne wnętrze kościoła Świętego Ducha przy ul. Dąbrowskiego 1 wypełniło się po brzegi. Punktualnie o 17:00 ksiądz Waldemar Wunsz powitał zgromadzonych w świątyni i przypomniał doniosłą rolę psalmów. Później Piotr Rybczyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina, opowiedział historię szpitala Świętego Ducha i powstania parafii ewangelicko - augsburskiej w Koninie, zaś Piotr Pęcherski, autor strony www.powazkikonina.org, zachęcił do wpłacania datków i kupowania prac plastyków.

Repertuar koncertu przygotowały panie Dorota Szymczak, dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego i Dorota Strzelczyńska, dyrektor przedszkola nr 1 w Koninie. Pierwszą część programu muzycznego zainaugurowali Julia Bandowska, Natasza Kopczyńska i Krzysztof Łuczak. Wychowankowie przedszkola nr 1 "Kosmatek" w Koninie zaśpiewali trzy kolędy, podbijając serca licznie zgromadzonej publiczności swoim radosnymi, młodymi głosami. Po krótkiej przerwie w drugiej części koncertu wystąpiła Sara Szukalska solo na saksofonie, Ada Raczkowska w piosence "Rytm i melodia", a całość uwieńczyła Kinga Kucharczyk, wykonując na klarnecie AVE MARIA Franciszka Schuberta. W pogodnych nastrojach, z "Konińską pastorałką" autorstwa, obecnego wśród gości, Zygmunta Grochowskiego w duszy i na ustach, słuchacze opuścili gościnne progi kościoła Świętego Ducha.

Wydarzenie zakończyła aukcja obrazów, którą rewelacyjnie poprowadził znany koniński fotograf Mirosław Jurgielewicz. Dzieła plastyków znalazły nabywców, wzbogacając fundusz renowacji konińskich Powązek. Łącznie rachunek zbiórki wzbogacił się o kwotę 1300zł (w tym 240zł ze sprzedanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Koninie prac pani Agnieszki Reymond). Przypomnijmy, że na rzecz wzbogacenia funduszu renowacji Komitetu Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii Centrum Kultury i Sztuki w Koninie przekazało 4 obrazy, Agnieszka Reymond, potomkini zasłużonego rodu Reymondów, ofiarowała 4 akwarele o tematyce konińskiej, państwo Renata i Marek Chlebiccy przynieśli rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego i obraz "Martwa natura z cytryną".

Dziękujemy wszystkim obecnym za czynny udział w koncercie.

Komitet Wsparcia Renowacji konińskich Nekropolii można wspierać do 31 marca 2013r. na konto:

Towarzystwo Przyjaciół Konina ul. Mickiewicza 2, 62-500 Konin, nr 91 8530 0000 0000 1124 2000 0020 w Banku Spółdzielczym w Koninie.

Gorące napoje przynieśli ks. Waldemar Wunsz, Piotr Pęcherski i przedszkole KOSMATEK.


Tekst i zdjęcia: Wanda Gruszczyńska, Piotr Pęcherski

Comments