Aktualności‎ > ‎

Kwesta 2013

opublikowane: 24 paź 2013, 14:56 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 3 lis 2013, 12:17 ]
Już w najbliższych dniach po raz czwarty Komitet Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii utworzony w ramach Towarzystwa Przyjaciół Konina organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy mając za cel renowację nagrobków zabytkowych, o wartościach artystycznych bądź upamiętniających osoby szczególne dla naszego miasta i regionu. Do tej pory dzięki ofiarności Państwa i wspierających nas instytucji takich jak: Urząd Miasta Konina, Bank Spółdzielczy w Koninie, Parafia św. Bartłomieja w Koninie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Koninie, Konimpex Sp. z o.o. udało się odnowić serię perełek naszych nekropolii. Są wśród nich grób zbiorowy ofiar nalotu z 1939r., gróby Jana Kiegla, Walentego Modrzejewskiego, Teodora Bacciarellego, Stefanii Esse, Anny Klosse; groby A.i A. Kaweckich i dr Romana Ostrzyckiego, rodziny Reymondów i hr. Wincentego Wodzińskiego. Udało się ponadto oczyścić pomniki nagrobne Józefa Zielińskiego i Alfonsa Friemana (ojca Witolda Friemana). Na niektórych odnowionych pomnikach umieściliśmy ponadto tabliczki informujące o spoczywających pod nimi osobach.

Tegoroczną zbiórkę zaczynamy już 28.10.2013 kiedy to uruchomiony zostanie nasz rachunek w Banku Spółdzielczym w Koninie. Zbiórka bankowa trwać będzie do 31.03.2014 roku, kiedy to poznamy ostateczne wyniki ofiarności koninian i sympatyków miasta. Tę wersję dobroczynności pozostawiamy niecierpliwym, chcącym sypnąć groszem jeszcze przed listopadem oraz wygodnym i na tyle nowoczesnym by nie chcieć pamiętać o zabraniu ze sobą gotówki na cmentarz.
 
tegoroczny nr r-ku bankowego Towarzystwa Przyjaciół Konina:
 
15 8530 0000 0000 1124 2000 0030 w Banku Spółdzielczym w Koninie
 
Tradycjonalistów zapewniamy, zaś że nie opuścimy odwiedzających cmentarze również w dniu 1 listopada, kiedy to wzorem wcześniejszych lat, zbiórka odbędzie się w godzinach 8:00 – 16:00. W tym czasie datki zbierane będą w formie dobrowolnych wpłat do puszek kwestarskich.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że w wyniku zbiórki przeprowadzonej w roku 2013 zamierzamy wyremontować groby znajdujące się zarówno na cmentarzu administrowanym przez Parafię pw. Św. Bartłomieja w Koninie, jak i Parafię Ewangelicko-Augsburską pw. Św. Ducha w Koninie. Na dzień dzisiejszy nie określamy, które z grobów zostaną wyremontowane w efekcie tegorocznej kwesty - o tym zadecydują efekty Państwa szczodrości.


Efekty kwesty 2012


Podsumujmy krótko co udało się zrobić w tym roku:
 
a) grób Reymondów
 
- wyczyszczono i zakonserwowano figurę Chrystusa, zabezpieczono otwory w jej konstrukcji
- wyprostowano ogrodzenie, wyczyszczono jego konstrukcję i zabezpieczono antykorozyjnie
- zabezpieczono element granitowy element zdobniczy na jednym ze słupków
- uporządkowano teren wewnątrz ogrodzenia
 
b) hr. Wodziński
 
- wyczyszczono i wyprostowano grób
- uzupełniono ubytki
- zespoinowano i zabezpieczono szczeliny w konstrukcji
 
c) Zieliński
 
- oczyszczono pomnik (grób wymaga dalszych prac)
 
d) Frieman (bonus od naszego wykonawcy)
 
- oczyszczono grób (grób wymaga hydrofobizacji)


Komitet Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii
Towarzystwa Przyjaciół Konina
Comments