Aktualności‎ > ‎

Kwesta 2014 już tuż tuż...

opublikowane: 23 paź 2014, 12:21 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 23 paź 2014, 12:21 ]
W najbliższych dniach po raz już piąty Komitet Społeczny Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Konina przeprowadzi publiczną zbiórkę pieniędzy mając za cel renowację nagrobków zabytkowych, o wartościach artystycznych bądź upamiętniających osoby szczególne dla naszego miasta i regionu.

Do tej pory dzięki ofiarności Państwa i wspierających nas instytucji takich jak: Urząd Miasta Konina, Bank Spółdzielczy w Koninie, Parafia św. Bartłomieja w Koninie, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Koninie, Konimpex Sp. z o.o. udało się odnowić serię perełek naszych nekropolii. Są wśród nich grób zbiorowy ofiar nalotu z 1939r., gróby Jana Kiegla, Walentego Modrzejewskiego, Teodora Bacciarellego, Stefanii Esse, Anny Klosse; groby A.i A. Kaweckich i dr Romana Ostrzyckiego, rodziny Reymondów, hr. Wincentego Wodzińskiego, Waleriana Gorochowa i sąsiadujący z nim bezimienny grób prawosławny. Udało się ponadto przeprowadzić prace konserwatorskie na grobie Józefa Zielińskiego, Alfonsa Friemana (ojca kompozytora Witolda Friemana) i sąsiadującym z nim grobie Fryderyki Schmidt. Na niektórych odnowionych pomnikach umieściliśmy ponadto tabliczki informujące o spoczywających pod nimi osobach. Kolejne tabliczki są w opracowaniu.
 
Tegoroczną zbiórkę zaczynamy 1 listopada 2014 o godzinie 8:00. Wtedy też zobaczą Państwo naszych kwestarzy i członków Towarzystwa Przyjaciół Konina. Zbiórka potrwa tylko do godziny 16:00 – warto więc przyjść odpowiednio wcześnie i zabezpieczyć się w stosowny plik banknotów. W czasie kwesty datki zbierane będą w formie wpłat do puszek kwestarskich, którymi będą dysponowali odpowiednio oznaczeni członkowie TPK i zaproszeni przez nas goście (wśród nich senator Niewiarowski, poseł Tomasz P. Nowak, Starosta Konińska Małgorzata Waszak, Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki, przedstawiciele konińskich organizacji pozarządowych i mediów lokalnych).

Chcielibyśmy zaznaczyć, że w wyniku zbiórki przeprowadzonej w roku 2014 zamierzamy wyremontować groby znajdujące się zarówno na cmentarzu administrowanym przez Parafię pw. Św. Bartłomieja w Koninie, jak i Parafię Ewangelicko-Augsburską pw. Św., Ducha w Koninie, a także  przeprowadzić prace wykończeniowe na dotychczas objętych remontami pomnikach. O zakresie podejmowanych prac zadecydują jak zwykle efekty Państwa szczodrości.

Pełnomocnicy Komitetu Społecznego

Piotr Pęcherski
Damian Kruczkowski
Maria Zelek


Comments