Aktualności‎ > ‎

Po dniu nauczyciela

opublikowane: 15 paź 2010, 14:36 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 16 paź 2010, 13:16 ]
Był początek wojny, zaledwie zaczął się listopad 1939r., gdy hitlerowscy Niemcy aresztowali elitę naszej ziemii - nauczycieli powiatu konińskiego. W niedługim czasie po pojmaniu zostali oni zgromadzeni i rozstrzelani, a ich ciała spoczęły w wykopanym dole.
Już po wojnie doczesne szczątki zamordowanych ekshumowano i z należną czcią pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu parafii św. Bartłomieja przy ul. Kolskiej w Koninie.
Dziś po tych nauczycielach ziemii konińskiej pozostały tablica pamiątkowa ufundowana przez związek nauczycielstwa polskiego i mogiła, obie odwiedzane głównie przez rodziny pomordowanych. Smutkiem napawa fakt, że czas zatarł już przywiązanie obecnego pokolenia nauczycieli do własnej historii i w dniu edukacji narodowej w obu miejscach nie pojawił się choćby symboliczny znicz.
Nie burząc radosnych obchodów wczorajszego dnia, pragnę tu przybliżyć wydarzenia roku 1945 przedstawiając odnalezione w domowych archiwach zdjęcia wykonane przez Zygmunta Pęcherskiego.
 
Koniecznym wydaje się uprzedzenie, szczególnie młodszych odbiorców, iż niektóre z nich zawierają treści drastyczne (zdjęcie stanowi link do galerii).

nauczyciele
autor: PP
Comments