Aktualności‎ > ‎

Remontów ciąg dalszy

opublikowane: 12 maj 2012, 07:54 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 12 maj 2012, 08:01 ]
Kolejna relacja z realizacji projektu TPK - tym razem podwójna, bo przedstawiająca efekty widoczne w ostatnich dniach kwietnia i w dziesiątym dniu maja.

29.04.2012 - w czasie zamiejscowego Zarządu TPK (tj. poza siedzibą) w dniu 13 kwietnia 2012 zespół, który już drugi raz tworzył Komitet Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii wybrał "gratis", który obiecał odnowić tegoroczny wykonawca remontów TPK pan Marek Daszkiewicz. Zarząd wytypował oznaczony żeliwnym krzyżem na postumencie z piaskowca grób Anny Klose zmarłej w 1873 roku. Rozmowa koordynującego prace TPK w tym zakresie członka Zarządu TPK Piotra Pęcherskiego zakończyła się sporym zaskoczeniem. Usłyszał mianowicie, że gratis jest zbyt mały (!). Sam pan Daszkiewicz zaproponował odnowienie także grobu A.A.Kaweckich, który wg niego ze względu na nietuzinkowy wygląd zasługuje na objęcie opieką. Po rozmowach członka Zarządu TPK Bartosza Kiełbasy z ks. Wunszem, obecnym pastorem Kościoła św. Ducha w Koninie i otrzymaniu zapewnienia o możliwości podjęcia prac w obu miejscach, firma Somar przystąpiła do prac.


Dziś (zdjęcia z 10 maja 2012) możemy oglądać dokładnie oczyszczone dwa groby na cmentarzu parafii ewangelicko-augsburskiej. Prace nie są jeszcze ukończone. Krzyż, który jeszcze kilka dni temu lśnił srebrem w słońcu zostanie zabezpieczony , a litery dla ułatwienia odczytu zostaną wybarwione jaśniejszym kolorem. Również grób Kaweckich wymaga lekkich napraw i konserwacji na przyszłość (ze względu na działalność wykonawcy najprawdopodobniej będą one wykonywane w jednym terminie wraz z kolejnymi pracami na głównym temacie tegorocznego projektu organizacji).

W tym samym terminie wykonawca przeprowadził także kolejne prace przy grobowcu, w którym spoczywa dr Ostrzycki. Oczyszczone zostały cegły oraz cztery tablice imienne - dziś śnieżnobiałe. Pozostaje jednak do odtworzenia tablica imienna samego Ostrzyckiego, która ze względu na bardzo zły stan materiału z jakiego ją wykonano najprawdopodobniej wymagać będzie demontażu.


Comments