Aktualności‎ > ‎

Uratujmy je razem!

opublikowane: 27 paź 2010, 00:06 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 27 paź 2010, 01:01 ]
Towarzystwo Przyjaciół Konina, portal www.powazkikonina.org oraz www.konin-starowka.pl, w dniu 1 listopada 2010 roku organizują pierwszą w historii Konina publiczną zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków konińskich nekropolii przy ul. Kolskiej.

Odwiedzając najstarsze z obecnie istniejących miejsca pochówku koninian - pomniki i grobowce konińskiej nekropolii przy ul. Kolskiej zwanej, coraz częściej "Powązkami Konina" łatwo można zauważyć, że z roku na rok są w coraz gorszym stanie. Popękane i kruszejące pomniki, są częstszym widokiem zarówno w części katolickiej, jak i ewangelickiej cmentarza. To efekt kilkudziesięciu lat zaniedbań. W ramach różnych inicjatyw dotychczas opieką objęto głównie groby pisarki Zofii Urbanowskiej i Ojca Maksymiliana Tarejwo.

W roku bieżącym zawiązany został w ramach Towarzystwa Przyjaciół Konina Komitet wsparcia renowacji zabytkowych nagrobków konińskich nekropolii. Zadaniem komitetu jest przeprowadzenie kwesty ulicznej w dniu 1 listopada 2010 r. W trwającej w godzinach 8-16 akcji uczestniczyć będą członkowie TPK oraz zaproszeni goście, w tym m.in.kandydaci na urząd Prezydenta Miasta Konina, samorządowcy i artyści.

Akcja wspierana duchowo i przeprowadzana przy akceptacji zarządcy cmentarza parafii Św. Bartłomieja w pierwszym roku ma na celu odnowę zbiorowej mogiły ofiar niemieckiego nalotu z roku 1939 roku oraz grobów Jana Kiegla, Walentego Modrzejewskiego i Teodora Bacciarellego, wnuka malarza Marcello Baciarellego.

Bliżej zainteresowanych tematem odsyłamy na stronę internetową www.powazkikonina.org, a wszystkich koninian odwiedzających ww. nekropolię prosimy o choćby symbliczne wsparcie finansowe dla tego szlachetnego przedsięwzięcia.

Towarzystwo Przyjaciół Konina

Comments