Aktualności‎ > ‎

VII Konińska kwesta cmentarna pod patronatem TPK

opublikowane: 11 gru 2016, 23:28 przez Powązki Konina

W dniu 1 listopada 2016 roku odbyła się po raz siódmy kwesta na rzecz renowacji nagrobków na cmentarzach: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Bartłomieja i Ewangelicko-Augsburskiej Św. Ducha w Koninie. Stało się to dzięki zgodzie 
i uprzejmości administratorów obu nekropolii przy ulicy Kolskiej.

Zbiórkę zorganizował Komitet Społeczny Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii działający przy Towarzystwie Przyjaciół Konina. Akcję koordynują Damian Kruczkowski, Piotr Pęcherski, Piotr Rybczyński, Maria Zelek, Wanda Gruszczyńska i Włodzimierz Kowalczykiewicz. Oprócz członków TPK po puszki kwestarskie zgłosili się konińscy politycy, działacze społeczni bratnich organizacji, przedstawiciele szkół, firm, a także zwykli ludzie, którym los konińskich zabytków sepulkralnych nie jest obojętny.

Każdy mieszkaniec Konina, a także przyjezdni odwiedzający nasze miasto (mający tu pochowanych bliskich), mogą otrzymać nalepkę świadczącą o złożonym datku. Nagrobki poddane renowacji ze środków z poprzednich kwest (zarówno w części katolickiej i ewangelickiej) zostały zaopatrzone w stosowne tabliczki informacyjne. Z kwot przekazanych kwestarzom w 2015 roku wyremontowano grobowiec rodziny Sztarków na cmentarzu ewangelickim, a na cmentarzu katolickim groby Bolesława Bacciarellego i Marii Rytter. Odnowiono elementy steli nagrobnej ks. Józefa Magotta, które oczekują na montaż po wycięciu drzewa rozsadzającego fundamenty nagrobka. Poprawiono stan nagrobka Teodora Bacciarellego.

Dziękujemy kwestarzom i darczyńcom. Jesteśmy wdzięczni mediom za liczne relacje. Środki zebrane w 2016 roku będą przeznaczone na dokończenie remontu nagrobka ks. Magotta oraz na renowacje najstarszych płyt, które zamierzamy w przyszłości eksponować w formie lapidarium. Być może również płyta Wandy z Szawłowskich Gorochowej, znanej filantropki, na powrót stanie się czytelna. 

Komitet Społeczny Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii
załączniki:
Comments