Aktualności‎ > ‎

VI kwesta na rzecz "Powązek Konina" * 1 listopada 2015

opublikowane: 3 lis 2015, 00:54 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 3 lis 2015, 00:54 ]
1 listopada 2015 r. na cmentarzach przy ulicy Kolskiej w Koninie odbyła się kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Dzięki zgodzie administratorów obu cmentarzy Komitet Społeczny Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Konina zorganizował po raz szósty zbiórkę do puszek. Zbiórka została zarejestrowana w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji pod numerem 2015/3911/KS i tam można śledzić jej wyniki. 

Akcję koordynowali Wanda Gruszczyńska, Damian Kruczkowski i Piotr Rybczyński. Oprócz członków Towarzystwa Przyjaciół Konina po puszki kwestarskie zgłosili się konińscy politycy, działacze społeczni bratnich organizacji, nauczyciele, samorządowcy, ludzie kultury. Z wielkim zaangażowaniem zachęcali do hojności (w kolejności zgłaszania się): Janina Rudnicka-Lewandowska, Aldona Olesiak, Tomasz Andrzej Nowak, Bogusław Gruszczyński, Tomasz Darul, Mateusz Szcześniak, Aleksandra Witkowska, Mariola Rakiewicz, Hanna Nowak, Tomasz Piotr Nowak, Justyna Król, Waldemar Duczmal, Renata Bielińska, Michał Kotlarski, Linda i Maciej Wisialscy, Ewa Gaj, Sławomir Lorek, Agnieszka i Piotr Korytkowscy, Józef Nowicki, Renata Lasota, Emilia Kruczkowska, Tomasz Komorowski, Magdalena Moks, Marta Olejniczak, Sebastian Łukaszewski, Karina Akseńczuk, Monika Marciniak, Jakub Piasecki, Magdalena Dobrowolska, Emilia i Hubert Bugajowie oraz Robert Brzęcki. Dzięki nim udało się zebrać 8841,96 zł i 1,64 euro, 5 pensów oraz dwie korony czeskie. 

Każdy darczyńca - mieszkaniec Konina, a także przyjezdni odwiedzający nasze miasto (mający tu pochowanych bliskich), mogli otrzymać symboliczną nalepkę świadczącą o złożonym datku. Wydział Promocji Miasta Konin przekazał zestaw upominków, którymi obdarowano bardziej szczodrych ofiarodawców. Zainteresowani postępem prac renowacyjnych w latach poprzednich dostawali ulotkę z informacją o odnowionych grobach wraz z umieszczonymi zdjęciami. Nagrobki poddane renowacji ze środków z poprzednich kwest (zarówno w części katolickiej i ewangelickiej) zostały zaopatrzone w stosowne tabliczki informacyjne - zwłaszcza nagrobek naprzeciw bramy głównej cmentarza katolickiego, w którym pochowane jest dziecko - Miecio Ściuborowski, który dotychczas był w opłakanym stanie. Podobnie stało się też z grobem ks. pastora Karola Henkela w 100 lat od jego śmierci.

W czasie trwania akcji media lokalne składały sprawozdania z jej przebiegu, nakręcony został materiał dla Teleskopu w TVP Poznań. Środki zebrane w 2015 roku przypuszczalnie trafią na renowację grobu rodziny Sztark na cmentarzu ewangelickim i odnowienia zniszczonego przez czynniki atmosferyczne grobowca rodziny Szmagier na części katolickiej. Brany pod uwagę jest również grób ks. Magotta. TPK podejmie starania o sfinansowanie budowy lapidarium na zabytkowe tablice na obu cmentarzach. 


Zdjęcia: https://www.facebook.com/tpk.konin 
Tekst Wanda Gruszczyńska i Bartosz Kiełbasa