Aktualności‎ > ‎

w piątek 13-tego

opublikowane: 13 kwi 2012, 22:43 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 13 kwi 2012, 22:49 ]
13.04.2012 w godzinach wieczornych spotkało się kilkoro członków TPK, w tym przedstawiciele Zarządu (Prezes Piotr Rybczyński i członkowie Bartosz Kiełbasa oraz Piotr Pęcherski - koordynator projektu) i przedstawicielka Komisji Rewizyjnej (Wanda Gruszczyńska) wraz z mężem Michałem, również członkiem stowarzyszenia, by ocenić postępy w pracach i podjąć decyzje w zgłoszonych przez wykonawcę wątpliwościach związanymi z opcjami odnowienia części ziemnej odnawianego przez organizację grobowca.

Jak się okazało wieloletnie działanie sił przyrody nie oszczędziło pokrycia komór grobowych. Cegły, które przykrywają doczesne szczątki pochowanych w nim mieszkańców Konina całkowicie zmurszały i nadają się jedynie do wymiany. Obawy jednak wzbudza fakt, iż ich usunięcie może przyczynić się do odkrycia komór, jeśli takowe zostały skonstruowane (ocena wizualna sugeruje, iż konstrukcję ceglaną położono bezpośrednio na ziemi, tj. albo nie tworzono komór, albo uległy zapadnięciu i wypełnieniu napływającą podczas opadów deszczu ziemią).

Kolejną kwestię podniósł Michał Gruszczyński zgłaszając uwagę do tablic imiennych. Zaniepokojony sposobem ich przyszłego odnowienia zadał pytanie, czy tablice będą demontowane oraz czy będą jedynie czyszczone, malowane, czy odtwarzane.

- Zgodnie z naszą wiedzą i informacją od wykonawcy tablice do odnowienia mają być demontowane i czyszczone. Obecny etap prac jeszcze nie objął ich konserwacji, w związku z czym kwestia ta ulegnie doprecyzowaniu w odpowiednim czasie (szczególnie w zakresie zmurszałej tablicy ś.p. Romana Ostrzyckiego).


Na zakończenie podkreślenia wymaga fakt, iż ściana grobowca została zabezpieczona. Zgodnie z przedstawionymi planami prac z tyłu grobowca wycięto bruzdę w kształcie przypominającym trzepak. Zostało tam umiejscowione zbrojenie i zabezpieczone masą betonową. Całość znajduje oparcie w betonowej ławie.

Poniżej prezentujemy krótką fotorelację ze spotkania.


Comments