Aktualności‎ > ‎

Znowu działamy!

opublikowane: 17 paź 2011, 03:15 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 17 paź 2011, 06:10 ]

Szanowni Państwo,

zbiórka publiczna okazała się niemałym sukcesem Towarzystwa Przyjaciół Konina, ale co ważniejsze Waszym mieszkańców miasta i wszystkich tych, którzy wizytowali na cmentarzach przy ul. Kolskiej.

Przypomnijmy, że w pierwszym roku ambitnie, bazując na wynikach Towarzystwa Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą (w końcu nie mieliśmy własnych doświadczeń) postanowiliśmy odnowić pięć nagrobków. Decyzja nie była prosta i zajęła nie jedną godzinę rozmów, ale ostatecznie wybraliśmy mogiłę zbiorową ofiar nalotu z 1939 roku oraz groby Jana Kiegla, Walentego Modrzejewskiego, Teodora Bacciarellego i Stefanii Esse.

1 listopada 2010 wspierani przez liczne grono znanych osób, aktorów, obecnych i przyszłych samorządowców, przyjaciół Konina zbieraliśmy datki na renowację wspomnianych nagrobków. Dzięki ofiarności odwiedzających groby rodzinne zebraliśmy blisko 10.000zł!

Pełni zapału przystąpiliśmy do poszukiwań najlepszego wykonawcy i niezbędnych ustaleń z zarządcami cmentarzy. Skorzystaliśmy także z wiedzy i porad rezydującego w Koninie konserwatora zabytków. Po wybraniu oferty firmy SodaJanmar panów Marka Daszkiewicza i Janusza Krzesińskiego przystąpiliśmy do meritum działań - renowacji.

Dziś możemy oglądać odnowione pomniki. Po efektach widać że wykonawca włożył w pracę całą swoją wiedzę i co najważniejsze serce. Właściciele firmy nie raz sami zakasali rękawy by jak najlepiej odwzorować detale i zaspokoić nawet największych sceptyków. Czy im się to udało? Z pewnością pojawią się różne opinie. Niemniej jednak wyniki przeprowadzonych prac trzeba zobaczyć samemu, dlatego też w imieniu całego Towarzystwa Przyjaciół Konina zapraszam już dziś do osobistych odwiedzin najstarszych z obecnie istniejących nekropolii miasta.

Pragniemy zaznaczyć, że w pracach renowacyjnych swój niemały udział miał także Urząd Miasta Konina, który nie tylko odnowił w tym roku w ramach własnego zlecenia mogiłę ofiar gestapo z lat 1940-45, ale i przejął na siebie, część naszych działań zlecając prace związane z podniesieniem i wyrównaniem obrzeża mogiły ofiar nalotu 1939r. Natomiast w ostatnich dniach magistrat dzięki Prezydentowi Nowickiemu dołożył kolejną cegiełkę do kolejnej zbiórki zwalniając nas z podstawowego kosztu akcji, jakim jest wymagana prawem opłata i w wyjątkowo krótkim terminie wydając decyzję, zezwalającą na zbiórkę w roku 2011.

Wsparcie dla akcji, tym razem finansowe, zadeklarowali ponadto Bank Spółdzielczy w Koninie, parafia św. Bartłomieja w Koninie, niektórzy radni miejscy oraz Prezes Zarządu KONIMPEX sp.z o.o. pan Wojciech Pluta-Plutowski.

Jak łatwo się domyśleć zeszłoroczna zbiórka, choć była pierwszą, to z całą pewnością nie była ostatnią. Obecnie ku końcowi mają się ostatnie przygotowania do kolejnej kwesty na cmentarzach przy ul. Kolskiej. Zobaczymy się jak poprzednio 1 listopada pomiędzy 8:00, a 16:00. Tak jak w zeszłym roku będziemy mieli przygotowane upominki, które w osobie dr Marcina Szuberta przekaże nam Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą. Podobnie jak rok temu w akcji wezmą udział osoby znane i lubiane, takie jak choćby senator Ireneusz Niewiarowski, v-ce Prezydent Miasta Konina Dariusz Wilczewski, światowej sławy skrzypek Janusz Wawrowski, czy aktor Daniel Zawadzki. Zaproszenie otrzymali także związani z miastem posłowie dawnej i obecnej kadencji, zarząd i radni miasta, rektorzy konińskich uczelni, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawiciele mediów, słowem creme de la creme konińskiej społeczności. Z wszystkimi obecnymi będzie można zobaczyć się i porozmawiać.

Nowością w tegorocznej akcji jest natomiast możliwość wsparcia akcji także poza Dniem Wszystkich Świętych, aż do 31 grudnia 2011. Dla wszystkich Komitet Wsparcia Konińskich Nekropolii TPK uruchomił w tym roku rachunek w konińskim Banku Spółdzielczym. Wszystkich chętnych prosimy o kierowanie wpłat na rachunek:

Towarzystwo Przyjaciół Konina
ul. Mickiewicza 2
62-500 Konin


70 8530 0000 0000 1124 2000 0010

Jakie mamy plany w tym roku? W wyniku zbiórki planujemy odnowienie grobowca, w którym spoczywa m. in. dr Roman Ostrzycki - lekarz społecznik, prezes OSP w latach 1911-1920, kierownik miejskiego szpitala Św. Ducha w Koninie w czasie I wojny światowej oraz współzałożyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Do zobaczenia 1-go listopada.

w imieniu
Komitetu Wsparcia Renowacji Konińskich Nekropolii TPK
Piotr Pęcherski


Pełny raport z działań objętych zbiórką roku 2010 już niebawem.


Comments