Napisano o...‎ > ‎

www.konin-starowka.pl

opublikowane: 10 cze 2010, 07:19 przez Powązki Konina   [ zaktualizowane 11 gru 2016, 23:23 ]
 
Aktualności
Wpisany przez TAN   
niedziela, 16 maja 2010 18:21

Cmentarne dzieła sztuki niszczeją.

O tym, że na konińskim cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej w Koninie czyli "konińskich Powązkach" można spotkać prawdziwe dzieła sztuki kamieniarskiej, nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety zabytki te często bezpowrotnie niszczeją. Część z nich to nagrobki wielce zasłużonych mieszkańców Konina pochodzące jeszcze z XIX w., niepowtarzalne w swych fantazyjnych formach. Część z nich jest od lat opuszczona, ponieważ opiekujące się nimi rodziny wymarły. Zabytkami tymi należy się zająć, bo to część naszej zachowanej w formie materialnej konińskiej historii, która sięga przecież wielu setek lat.

Wieloletnie próby zainteresowania tematem odpowiednich służb ochrony zabytków, władz parafii Św. Bartłomieja oraz władz Konina spełzły na niczym. Brak konkretnych działań widać jak na dłoni.

Świetnym przykładem jest nagrobek wielce zasłużonego obywatela Konina sprzed 150 lat - Walentego Modrzejewskiego. Będąc zamożnym filantropem, w 1866 r. przekazał on własną kamienicę - Kamienicę Zemełki na potrzeby Progimnazjum - ówczesnej konińskiej szkoły średniej, która działała tam do lat 30-ych XX w. W 1873 r. ufundował z kolei piekną dzwonnicę przy kościele farnym, która stoi do dziś.

 Wszystko można naprawić i nadrobić błędy i zaniedbania ciągnące się od lat.

W piątek 14.05.2010 r. Z inicjatywy koninianina Piotra Pęcherskiego z Konina wnuka Zygmunta Pęcherskiego, który ponad pół wieku temu kładł podwaliny pod konińskie krajoznawstwo, spotkały się trzy osoby: Piotr Pęcherski, Włodzimierz Kowalczykiewicz członek Towarzystwa Przyjaciół Konina oraz Tomasz Andrzej Nowak członek Zarządu TPK, kórzy dokonali krótkiej wizji lokalnej na cmentarzu.

Już niebawem przedstawiony zostanie projekt ochrony zabytków nekropolii przy ul. Kolskiej. Dokumentacja fotograficzna jest gotowa. Wyżej wymienieni liczą, że władze Konina i konserwator zabytków pochylą się nad tym tematem. Nie obawiają się o przychylność proboszcza parafii Św. Bartłomieja Tomasza Michalskiego, któremu idea ochrony zabytków jest bardzo bliska.